DĄB - MAGICZNE DRZEWO

DĄB – MAGICZNE DRZEWO

DĄB

Jest to drzewo zaliczane do rodziny bukowatych. Na świecie występuje około 200 gatunków, rosnących w strefie umiarkowanej półkuli  północnej. Dąb jest symbolem siły. Jest to drzewo osiągające duże rozmiary i długowieczne, niektóre osobniki rosną ponad 700 lat. W medycynie wykorzystuje się korę dębu szypułkowego i bezszypułkowego. Surowcem leczniczym jest wysuszona kora z młodych pni i gałązek oraz tzw. dębniaki (są to narośla na pędach i liściach dębu).

DZIAŁANIE LECZNICZE

Odwar z kory dębu powszechnie stosuje się w leczeniu biegunek, stanów zapalnych błon śluzowych i skóry oraz w odmrożeniach i lekkich oparzeniach. Z dębniaków produkuje się tkaniny stosowane do hamowania krwawień z nosa i ran, płukania gardła lub wyrobu maści. Ze zmielonych całkowicie dojrzałych żołędzi, przyrządza się “kawę żołędziową” i “kakao żołędziowe”, które działają hamująco na biegunki. Świeże liście dębu stosujemy na trudno zabliźniające się rany.

NOWINKI

Płukanki z kory dębu zbawiennie wpływają na włosy, odżywiają je sprawiając, że są piękne, zdrowe i błyszczące.
Czerwone wino, które było przechowywane w dębowych beczkach, ma korzystny wpływ na układ krążenia i wątrobę.

NASZ RODZIMY DĄB BARTEK

Jest to najsłynniejsze polskie drzewo. Rośnie w Zagnańsku w województwie świętokrzyskim. Jest to główna atrakcja Gór Świętokrzyskich. Dąb Bartek jest najstarszym i największym drzewem w Polsce. Jego wysokość to 30m, obwód pnia 9,85m, średnica korony około 40m. Według tradycji dąb ma 1200 lat. Naukowcy określili wiek Bartka od 645 lat do 670 lat, jest symbolem siły i wytrwałości.

BĄDŹMY JAK DĘBY SILNI I DŁUGOWIECZNI !!!

The form you have selected does not exist.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *