miód

Jaki wybrać miód?

Gatunków miodów jest bardzo dużo. Co pasieka, to inne smaki. Oprócz tych popularnych: lipowy, wielokwiatowy, rzepakowy i spadziowy coraz częściej spotykamy miód malinowy, wrzosowy czy akacjowy. Miody różnią się nie tylko kolorem, konsystencją i smakiem, ale również właściwościami zdrowotnymi. Warto zwrócić na to uwagę przy wyborze miodu.

Wielokwiatowy

Miód wielokwiatowy może być jasny lub ciemny. W zależności od pory zbiorów. Ten wiosenny będzie jasny, a letni ciemniejszy. Polecany jest przy schorzeniach wątroby i pęcherzyka żółciowego. Osobom cierpiącym na alergię pomaga wzmocnić odporność. Przyjmowanie miodu wielokwiatowego przed okresem pylenia pomaga zwalczyć objawy alergii. Podaje się go przy przeziębieniach i chorobach drug oddechowych.

Rzepakowy

Stosowany leczniczo przy problemach z wątrobą, trzustką, nerkami i układem pokarmowym. Obniża ciśnienie i uzupełnia niedobory potasu w organizmie. Pozytywnie wpływa na układ krążenia. Pomaga w leczeniu niewydolności serca i dusznicy sercowej.
Polecany przy poparzeniach. Przyśpiesza gojenie ran i niweluje możliwość pojawienia się pęcherzy.

Spadziowy

Miód spadziowy jest gęstszy od nektarowego. Charakteryzuje się większą zawartością związków mineralnych takich jak: potas, fosfor, chlor, siarka, wapń, magnez i żelazo. Zalecany przy chorobach dróg oddechowych. Posiada właściwości przeciwzapalne i wykrztuśne. Pomaga również w chorobach przewodu pokarmowego, układu krążenia i nerwowego. Zawiera witaminę K, która ma działanie antynowotworowe.

Gryczany

Cechuje go duża zawartość rutyny co przyśpiesza gojenie ran (zarówno zewnętrznych jak i wewnętrznych). Polecany po złamaniach, przy miażdżycy, chorobie wieńcowej i nadciśnieniu. Zawiera dużo magnezu, który pomaga przy wyczerpaniu nerwowym. Miód gryczany stosuje się również w leczeniu jaskry oraz osłabieniu wzroku i słuchu.

Lipowy

Miód ten ma właściwości przeciwgorączkowe, napotne, wykrztuśne i uspokajające. Łagodzi objawy grypy, kaszlu, zapalenia zatok i anginy. Polecany jest w leczeniu chorób dróg moczowych i nerwicach.
Artykuł powstał przy współpracy z http://sklepmiodek.pl/

The form you have selected does not exist.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *