Orzechy laskowe - czyli bądźmy wiewiórkami

Orzechy laskowe – czyli bądźmy wiewiórkami

Lubimy wiewiórki

Będąc w parku lub w lesie na spacerze jesteśmy szczęśliwi, gdy spotkamy wiewiórkę, to takie urocze, puszyste i bardzo zwinne zwierzątko. Robimy zdjęcia, nagrywamy filmiki, aby później obserwować zachowanie tego zjawiskowego gryzonia. Uwielbia ono leszczynowe orzeszki, które są głównym jego pokarmem – coś w tym jest.

Orzechy laskowe

Orzechy laskowe to owoce leszczyny, której naturalnym siedliskiem są lasy i parki, rośnie ona też coraz częściej w naszych ogrodach. Chrupiemy jej orzechy laskowe, bo są bardzo smaczne. Mimo, że wspaniale się przechowują przyjęło się, że najczęściej przypominamy sobie o nich w okresie świąt Bożego Narodzenia. Dlaczego?

Zdrowie ukryte w skorupce

Orzechy laskowe mają liczne wartości odżywcze i właściwości lecznicze. W swoim składzie mają dużą ilość witaminy E tak zwanej “witaminą młodości i płodności”. Są bardzo pomocne w walce z nadmiernym otłuszczeniem naszego ciała, ponieważ w swym składzie mają nienasycone kwasy tłuszczowe. Orzechy laskowe zawierają także witaminy z grupy B, które uspokajają nasze nerwy i walczą ze stresem . Są bogate w potas , obniżający ciśnienie, wapń i fosfor, które odpowiadają za mocne zęby i kości. Mając orzechy laskowe możemy przyrządzić mieszankę łagodzącą napady kaszlu (rozdrobnione orzechy łączymy z mlekiem i miodem).

Liście i kora leszczyny

Możemy również wykorzystać liście i korę leszczyny, aby przyrządzić  odwar, do stosowania zewnętrznego, jest on szeroko stosowany w medycynie ludowej jako lekarstwo na żylaki.

Orzechy laskowe przeciw nadciśnieniu, miażdżycy i zakrzepom

Orzechy laskowe obniżają poziom “złego” cholesterolu, przez co podnoszą poziom tego “dobrego”, dzięki temu zapobiegają rozwojowi miażdżycy. Ich właściwości oddziałują na mięśnie gładkie, powodując ich rozluźnienie i zwiększenie światła naczyń krwionośnych. Czyli zapobiegamy miażdżycy i zakrzepom. Dlatego orzechy laskowe należy włączyć do diety, zapobiega ona chorobom układu sercowo-naczyniowego.

Jesteście już wiewiórkami?

W naszej codziennej diecie powinny pojawić się orzechy laskowe. Kilka sztuk dziennie wystarczy, jak już wiecie, mają zbawienny wpływ na nasz organizm.  Sięgajmy po nie, bo są smaczne, zdrowe i tle przy nich zabawy. Tak jesteśmy już wiewiórkami.

The form you have selected does not exist.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *