GDZIE I KIEDY SZUKAMY RUMIANKU ?
Wcale nie musimy go szukać, spotkać możemy go w zasadzie wszędzie, na łące, na polu, na wszelkich nieużytkach. Kwitnie od maja do września, a zbieramy to zioło od marca do lipca.
RUMIANEK POSPOLITY
Jest to roślina jednoroczna o silnym swoistym zapachu, należąca do rodziny astrowatych. W klimacie umiarkowanym występuje pięć gatunków rumianku. Jest to najbardziej znana i popularna roślina lecznicza. Zielarskim surowcem są kwiaty, czyli koszyczki rumianku.
LECZNICZE ZASTOSOWANIE RUMIANKU POSPOLITEGO
- koi podrażnienia skóry,
- ułatwia gojenie się ran,
- pielęgnuje włosy,
- łagodzi zapalenie spojówek,
- pomaga zasnąć i uspokaja,
- uśmierza bóle brzucha,
- pomaga w procesach trawiennych,
- zwalcza infekcje gardła i jamy ustnej.
RUMIANEK JAKO KOSMETYK
Koszyczki rumianku mają niezwykle cenne właściwości dla naszej urody: kojąco działają na skórę, łagodzą zaczerwienienia, regenerują komórki, wzmacniają naczynia krwionośne. Dlatego też rumianek wykorzystywany jest jako składnik kosmetyków: kremów, balsamów, szamponów, płynów do higieny intymnej.
NAPAR Z RUMIANKU
Dwie łyżeczki koszyczków rumianku zalać wrzątkiem przykryć i poczekać 10 minut. Po tym czasie rumianek dobrze się zaparzy i nabierze aromatu, jest gotowy do picia. Naparem rumiankowym możemy również przecierać twarz, płukać włosy bądź przygotować sobie aromatyczną kąpiel.