Picea abies powszechnie znany jest jako świerk pospolity. Kojarzy się przede wszystkim ze świąteczną choinką. Przedstawiamy natomiast ciekawsze zastosowanie tego drzewa, zwłaszcza wiosną i to w KUCHNI.
Surowcem leczniczym są młode pędy, igły oraz żywica. Wymienione części roślinne są bogate w prowitaminę A oraz witaminę C i K. W żywicy, która jest obecna również w pędach i igłach znajdują się flawonoidy, antocyjany i kwasy jak np. bursztynowy lub jabłkowy. Zapewne wiecie dobrze, iż drzewa iglaste zawierają wiele olejków eterycznych, które zdecydowanie poprawią aromat potraw.
Świerk pospolity pozyskuje się przede wszystkim do wykonania odwarów zdrowotnych. Wykazuje działanie wykrztuśne, właściwości przeciwgrzybiczne oraz przeciwbakteryjne zarówno dla układy oddechowego jak i pokarmowego. Inhalacje wspomagają oczyszczanie dróg oddechowych.
Świerk pospolity powinno stosować się z umiarem i przez krótki czas. Młode pędy pozyskiwane głównie w maju świetnie nadają się na syropy. Wyobraźnia jednak podpowiada mi, iż przyrządzone na patelni w słodkim akompaniamencie również sprawdzą się znakomicie. Pamiętajcie koniecznie o dużej ilości cukru, ponieważ młode pędy mają intensywnie cytrynowo-gorzki smak.
.by Jasia.